• آخرین بروز رسانی : 1400/07/22

تاریخچه

 

تاریخچه پایگاه منطقه ای انتقال خون استان قم  از بدو تاسیس تاکنون:

پیش از شروع به کار پایگاه انتقال خون استان قم خون مورد نیاز بیماران از طریق بانک خون بیمارستانها و بدون انجام آزمایشات مربوطه که معمولاً آلودگیهای ویروسی خون را همراه داشت و در ازای پرداخت پول اهدا شده بود تأمین میگردید.

 

بعد از تاسیس پایگاه انتقال خون قم وظیفه تأمین خون کافی و سالم به عهده این مرکز قرار گرفت و کلیه خونهای مورد نیاز بیماران را به صورت اهدایی و رایگان در اختیار مراکز درمانی قرار داد.

 

و تاکنون هم به لطف خداوند متعال و مردم خوب و خیر استان و تلاش شبانهروزی کارکنان متعهد و دلسوز این پایگاه توانسته است به خوبی به کلیه نیازهای خونی و فراوردههای خونی مراکز درمانی استان پاسخ دهد و علاوه بر تأمین نیازهای خونی استان به استانهای دیگر جهت رفع نیازهای خونی یاری رساند. 

مدیران از زمان تأسیس تاکنون

آقای مسعود فیاض واثقی- محمد عشق آبادی- جعفربندری- ناصر محیط- جواد فرضعلی زاده- محمد علی بستار- غلامرضا بهجتی حرمی- سید محمد رضا کاظمی- دکتر محمد رضا یزدانپناه- حمید سماک- دکتر هادی عبدالهی- دکتر مجتبی بلباسی دکترالهی و دکترنوریان.

وقایع مهم و تأثیر گذار

- خون رسانی به مناطق جنگی در طول 8 سال دفاع مقدس - استان قم از سال 76 جزء اولین استانهایی در کشور بود که خون جایگزین را حذف نموده و تمام خونها اهدایی و به صورت داوطلبانه میباشد و از همان سال برنامههای خود را جهت تهیه خون و فراوردههای خونی سالم و مستمر به اجرا گذاشته است. - خون رسانی به مناطق زلزله زده رود بار و بم

- خونگیری از عزاداران حسینی در راستای تغییر رویه قمه زنی در روزهای تاسوعا و عاشورا

- به دنبال شیوع بیماری ایدز در دنیا از سال 74 با ارسال نمونه ها به تهران بر روی کلیه خونهای اهدایی تست assay blot western انجام میشود که با راهاندازی بخش کنترل کیفی در سال 1380 کلیه آزمایشات سرولوژی، تأییدی و تکمیلی بر روی نمونه خونهای اهدایی در خود پایگاه انجام میشود.

پايگاه انتقال خون استان قم در آبانماه 1362 در فضاي بسيار كوچك در ميدان امام خميني  باحدود 12نفر پرسنل كار خود را آغاز كرد .چندي بعد كانتينر سيار هم در نقطه ديگري از شهر شروع به فعاليت نمود .

 با رشد روز افزون شهر قم و روند مهاجرت به اين شهر وبالطبع نياز بيشتر به خون و فرآورده هاي آن  در سال 1373سازمان به ساختمان بزرگتري در خيابان معلم انتقال يافت . سپس دراواخر سال 1381 با اتمام ساخت ساختمان جديد كه صرفا  مطابق با نوع فعاليت سازمان طراحي شده بود ،كليه تجهيزات  و امكانات سازمان به  اين ساختمان در خيابان 15 خرداد انتقال داده شد واز ساختمان قبلي واقع در خيابان  معلم به عنوان پايگاه تابعه استفاده  ميشود .