• آخرین بروز رسانی : 1400/06/22

اخبار > ۶۶۶ واحد خون روزهای تاسوعا و عاشورا در قم اهدا شد

 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون فنی اداره کل انتقال خون قم:

۶۶۶ واحد خون روزهای تاسوعا و عاشورا در قم اهدا شد

علیرضا کبیری معاون فنی و فن آوری های نوین اداره کل انتقال خون قم  افزود: طرح نذر خون حسینی از ۲۷ مردادماه جاری هم‌زمان با تاسوعا در مراکز انتقال خون استان آغاز شده و تا ۵ مهرماه هم‌زمان با اربعین سرور و سالار شهیدان ادامه دارد.

وی با تاکید بر لزوم استمرار اهدای خون در طول سال اظهار کرد: در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی اگر چه ۸۵۸ نفر به مرکز انتقال خون روح الله قم برای اهدا مراجعه کردند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته  ۱۳ درصد در مراجعین کاهش داشته است.

کبیری ادامه داد: در روز عاشورا ۵۰۹ نفر مراجعه کردند که کاهش ۹ درصدی نسبت به سال قبل داشته است ضمن اینکه در تاسوعای حسینی ۳۴۹ نفر برای اهدای خون مراجعه کردند که ۲۶۸ نفر توانستند خون اهدا کنند.

معاون انتقال خون قم با بیان این که مراکز خون روح الله و اداره کل انتقال خون قم در تمام روزهای سال آماده دریافت خون از شهروندان است گفت: همشهریان، نذر خون را تنها به ایام تاسوعا و عاشورا اختصاص ندهند و تا پایان ماه محرم و صفر برای اهدای خون به این مراکز مراجعه کنند.

وی شیوع کرونا را از دلایل مهم کاهش اهدای خون در این استان دانست و افزود: شیوع کرونا که ماه هاست کشور را درگیرنموده و باعث کاهش میزان اهدای خون و مراجعین شده است.

معاون انتقال خون قم با تأکید بر رعایت مسائل بهداشتی در مراکز انتقال خون این استان گفت: این مرکز به‌صورت مستمر ضدعفونی و گندزدایی می‌شود ضمن این‌که پیش از ورود اهداکنندگان به این مراکز، وسایل مراقبتی فردی شامل دستکش و ماسک نیز در اختیار آنان قرار داده می‌شود.

کبیری گفت: اگر چه ذخایر خون استان در وضعیت مطلوبی قرار دارد ولی کاهش ۲۰ درصدی اهدای خون در تیرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در قم نگرانی‌هایی برای حفظ پایداری این ذخایر ایجاد کرده‌ است.

وی، اهدای خون را امری لازم، ضروری و همیشگی دانست و ادامه داد: خون و فرآورده‌های آن جایگزین مصنوعی ندارد و منبع دسترسی به آن تنها خون هم نوعان و انسان‌های دیگر است و چون زمان ماندگاری خون محدود است، امکان ذخیره خون در مدت طولانی وجود ندارد، به همین دلیل باید اهدای خون به صورت مرتب، مستمر و در طول سال صورت گیرد.

وی گفت: توصیه و درخواست ما به اهداکنندگان و مردمی که از سلامت برخوردار هستند و علائم بیماری ندارند، این است که جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون قم مراجعه و نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

پویش سراسری  نذر خون حسینی با شعار «دسترسی به خون سالم حق همه نیازمندان به خون» و « اهدای خون تو تداوم تپش قلب جهان»، با رویکرد استفاده صحیح از ظرفیت فرهنگی مردم به منظور پیوستن به صف داوطلبان اهدای خون در ماه محرم و صفر در دستور کار قرار گرفته است.

در شهر قم ۲ مرکز انتقال خون واقع در میدان روح‌الله و بلوار ۱۵ خرداد وجود دارد. علاوه بر بیماران نیاز به عمل جراحی و مجروح‌های ناشی از تصادف‌ها، بیش از یک هزار بیمار دیالیزی و حدود ۲۰۰ بیمار تالاسمی در قم وجود دارند که نیازمند دریافت مستمر خون هستند.

 

مرکز انتقال خون روح الله قم، در میدان روح الله جنب دبیرستان امام صادق(ع) واقع است

 


١٢:١٠ - يکشنبه ٣١ مرداد ١٤٠٠    /    عدد : ٢١٨٤٣    /    تعداد نمایش : ١٣٩٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج